Pluszaczek Pluszaczek
1103
BLOG

TU-154M–analiza fotografii - wyjaśnienia - część VI

Pluszaczek Pluszaczek Polityka Obserwuj notkę 11

Info z dnia 07. Sierpnia 2010: To 6 wpis dotyczący fałszerstwa niektórych fotografii jaki pojawił się na mojej stronie w dniu 29 Czerwca 2010 o godz 22:16 - Pluszak

Analizowana fotografia pochodzi ze strony Yandex,fotki.yandex.ru/users/bbc-77/view/364077/ , przypomnę że zdjecia z tego linku zostały wykasowane!

Dokładną datę pojawienia się tych zdjęć na stronie Yandex można znaleźc na mojej maciezystej stronie, dzień wykasowania tych fotografii również do znalezienia na mojej stronie.

Opracowanie na podstawie materiału nadesłanego przez Animka 21 ( TnX ).

Zdjęcie oryginalne czy fotomontaż?

Oryginalność zdjęcia można oceniać na wiele sposobów. Największy arsenał do tego celu posiadają wyszkoleni w tym kierunku śledczy. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które pozwalają na wstępną analizę zdjęcia. Są to między innymi:

 - analiza sytuacyjna
 - analiza padania promieni słonecznych


UWAGA!
 - zdjęcia drastyczne!


Analiza sytuacyjna.

Najważniejsza i podstawowa jest analiza sytuacyjna. Wpierw należy opisać wszystko co się widzi na analizowanym zdjęciu. Wszystkie uwagi dotyczące szczegółów można sobie wynotować. Po sporządzeniu wstępnych notatek dotyczących szczegółów można próbować odtworzyć bieg wydarzeń, który doprowadził do sytuacji, którą widzimy na zdjęciu.

W analizie należy uwzględnić elementy otoczenia, punkty orientacyjne, ukształtowanie terenu oraz elementy, których już nie ma na zdjęciu ale były, ponieważ pozostawiły po sobie skutki, w postaci np. zniszczeń czy zmian. Jeżeli zdjęcie nie zostało zrobione w celu analizy sytuacyjnej, należy także próbować ocenić postawę autora zdjęcia, która często może stanowić klucz do tego, dlaczego zdjęcie zostało zrobione ( a także dlaczego dostało się w nasze ręce).

Analiza padania promieni słonecznych jako uzupełnienie analizy sytuacyjnej.

Na skrawku ziemi rzędu kilkuset metrów kwadratowych widocznym na analizowanym zdjęciu 02 domniemanych szczątków prezydenckiego Tupolewa są widoczne promienie słoneczne które padają pod różnymi kątami, a w związku z tym cienie widoczne na podłożu oraz różnych przedmiotach również są rozłożone pod różnymi kątami.

Jeśli zdjęcie byłoby oryginalne, byłby widoczny tylko jeden kąt padania promieni słonecznych, a wszystkie cienie miałby ten sam rozkład na podłożu ( byłby w jednym kierunku ).

Różne kąty padania promieni słonecznych oraz różny rozkład cieni wskazują na fotomontaż.



Z dodatkowej informacji Exif ( sfałszowanej ) wynika że zdjęcie zostało wykonane 10 Kwietnia 2010 około godz 14.58. O tej godzinie w Smoleńsku było pogodnie ale występowały zamglenia Wunderground, Smoleńsk, 10 Kwietnia 2010, www.wunderground.com/history/station/26781/2010/4/10/DailyHistory.html. Gdyby zdjęcie sfotografowano przy pochmurnej pogodzie to bardzo trudno byłoby określić kierunek padania promieni słonecznych.

Do wykonania zdjęć wykorzystanych w fotomontażu użyto między innymi obiektywu który w małym stopniu deformuje perspektywę ( pomijam tu postać "dziecka" z dużą głową i małą ręką ) Jeśli na zdjęciu byłby widoczne deformacje optyczne w takim przypadku byłoby trudno zmierzyć kąt i kierunek padania promieni słonecznych.

Ćwiczenie: Zbadanie kierunku padania promieni słonecznych na wycinkach zdjęcia 02



wycinek zdjęcia 02, ustalenie linii horyzontu



wycinek zdjęcia 02, Połączenie linią dwa punkty: na czubku widocznej gałązki oraz drugi punkt na końcu widocznego cienia



wycinek zdjęcia 02, zmierzenie kąta jaki tworzy ta linia w stosunku do linii horyzontu.



Foto 02, analiza innego fragm. zdjęcia



wycinek zdjęcia 02, ustalenie linii horyzontu



wycinek zdjęcia 02, zaznaczenie punktu na gałęzi drzewa oraz odpowiadający mu punkt na cieniu tej gałęzi



wycinek zdjęcia 02, zmierzenie kąta w stosunku do horyzontu


Kąty padania promieni słonecznych na wybranych wycinkach zdjęcia 02 są zdecydowanie różne.

Podsumowanie

 - kąty elewacyjne są różne,
 - kierunki padania promieni słonecznych są różne,

Analizowana fotografia to fotomontaż co najmniej dwóch różnych zdjęć.
 

Pluszaczek
O mnie Pluszaczek

Motto katastrofy TU-154M: Wy nie będziecie przykładać się do śledztwa i ujawnienia prawdy, a my nie będziemy naciskać aby tą prawdę ujawnić   Wybrane publikacje z mojej macierzystej www Za wszystkie darowizny finansowe oraz komentarze - Dziękuję :)     Uwaga! Materiały dotyczące fotomontaży niektórych zdjęć katastrofy TU-154M będę zamieszczał sukcesywnie, w ramach wolnego czasu, zanim zamieszczę tu kolejne ( lub starsze )części materiału dotyczącego fałszerstw w postaci fotomontaży sugeruję zapoznanie się z całością materiałów gdyż jest to bardzo istotne. Na podstawie jednego zdjęcia można wyciągnąć błędne wnioski, ale przyglądając się całości dostajemy jasny przekaz że bezpośrednio po katastrofie TU-154M działała grupa osób fałszujących zdjęcia. Teraźniejsi lub byli Goście Specjalni moich stron www: 1. Sergej Amelin - autor galerii fotografii dotyczących polskiego TU-154M   2. Serge Serebro - autor fotomontażu - "lądowanie samolotu AN-72"   3. B.Biel ( dziennikarka TVN ) - współautorka reportażu ( Wołoda Safonienko, Paweł Plusnin, Igor Fomin )   DEZINFORMATORZY: 1. Sergej Amelin ( był gościem na mojej www )   2. BBC-77 - fotomontaże z ciałami mającymi przedstawiać ofiary katastrofy TU-154M   3. Sergej Chirikov( agencja EPA ) - "smutek" - fotomontaż   4. Alexey Nikolsky( agencja AFP ) - Putin i Szojgu w Smoleńsku - fotomontaż   5. Serge Serebro - "lądowanie" samolotu AN-72   Wpisz swój adres e-mail aby subskrybować informacje o nowych wpisach. Subskrypcja mailowa dotyczy informacji publikowanych na stronie www.pluszaczek.com ( tu publikuję wybiórczo, w ramach wolnego czasu ): W HDK od 25.03.2004 W drodze po ZŁOTO :) do dnia 13 września 2011 Pluszak oddał 13,950 ml krwi :) a może oddasz i TY? ?  ZHDK  II Stopień  15.11.2010 :) ZHDK  I Stopień  06.05.2008 :) Krew Darem Życia - część I Krew Darem Życia - część II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka